Гълфстрийм отслабва и това променя климата на планетата
Нарушаването на работата му е съпроводено с тежки последствия за климата на нашата планета.
Учени от Йейлския университет и Университета на Саутхамптън смятат, че продължаващото намаляване на арктическия лед може да играе активна роля в измененията на Атлантическото меридионално обратно течение (AMOC).
В изследване, публикувано в списание Nature Climate Change се отбеляза, че дънната част на AMOC се състои от плътна студена вода, която тече на юг от Северния Атлантически океан, а горната му част – от топла, която е насочена на север от Южния Атлантик и е част от течението Гълфстрийм. AMOC играе важна роля в регионалните и глобалните промени в климата, които засягат страните на Атлантическия басейн, особено в Европа.
През последните десетилетия, в условията на глобалното затопляне, системата AMOC станала нестабилна. А заради намаляването на морския лед в Арктика, течението може да загуби от 30 до 50 на сто от своята сила, което ще доведе до неговото изчезване. Защото това най-мащабно океанско течения е отговорно за преноса на топлина от екватора до по-високите географски ширини.
В крайна сметка нарушаването на този процес ще доведе до тежки негативни последствия за климата на нашата планета.
Fobos